Elnézve piszkosfehér házunk falszínét, hozzá a fehér redőnyt és ablakpárkányt, már tavaly kitaláltuk, hogy megtörjük ezt a fehérséget, és barátságosabb átesszük a ház ablakait. Már tavaly megszerettük ezt az egynári, sok színben előforduló virágot, a Vinkát. Nem drága, májustól október közepéig virágzik, locsolgatni kell, néha tápozni, ha igazán jól akarjuk tartani őt, de igénytelensége miatt locsolásból is gyönyörűen eléldegél, féléves virágzási ciklusával. Ha elvirágzik, azonnal hoz másik 2-3 új virágot. Négy olyan ablakunk van, melynek párkányára elfér 2 db 60x20x20-as hosszúkás virágláda, melyekbe 3-3 db virágot teszünk. Idén lassabban érkeztek a vinkák, mert nem igazán robbant be a jó idő. Várnunk kellett. Ma május 30-a van, a virágok két hete vannak a helyükön, de a blog megírásáig csak ma jutottam el. Örömteli hír volt azon pénteken megkapni a hírt, hogy mehetünk a virágokért. A hét befejeztével felüdülés volt elültetni őket ...
Vegyes színekben ültettük ...
Vinka (Catharanthus roseus)
A rózsás meténg vagy rózsameténg (Catharanthus roseus) a meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozó növényfaj. Madagaszkáron őshonos, ahol mára már veszélyeztetett faj. Szerte a világon széles körben termesztik, sok szubtrópusi és trópusi területen meg is honosodott.
Az örökzöld félcserje vagy lágy szárú növény, legfeljebb egy méter magasra nő meg. A fényes zöld levelek középső ere világosabb zöld, a levelek rövid levélnyélen, párosával átellenesen nőnek.
A virágok színe a fehértől a sötétrózsaszínig (fehér, mályva-, barackszín, skarlátvörös, narancsvörös) terjed, közepük gyakran sötétebb vörös. A szirmok ötszirmű pártát alkotnak.
A rózsás meténget régóta termesztik gyógy- és dísznövényként. A hagyományos kínai orvoslásban kivonatát számos betegség, köztük a cukorbetegség, a malária és a Hodgkin-kór gyógyítására használják. Márk Gergely sikerrel nemesítette.
A napos helyeket, a jó vízelvezetésű talajt kedveli. Jól viseli a szárazságot és a tápanyagszegény talajt. Tavasztól késő őszig virágzik.
Rózsás meténg vagy rózsameténg szaporítása
A vinkát szaporíthatjuk magvetéssel és dugványozással is. A magokat februárban, márciusban vethetjük, dugványozásra fagyok elmúltával kerülhet sor. A dúsabb elágazódás érdekében érdemes visszacsípni a hajtásokat.
Csomagtartónk ékessége, a 40 db Vinka
Kiültetésre várva ...
Egészen jó minőségű földkeveréket szereztünk ...
Marhatrágyával kevertük ...
Aztán mentek is szépen sorban, hármasával
Jutott minden ablakba, ahogy terveztük
A múltkor bemutatott nagy virágládába ...
Megterveztük a színváltozatok eloszlását
... majd elültettük őket... A széleken fejlődik az Estike.
Micsoda illata lesz, ha kivirágzik !!!
Az előkert kerek virágágyásába is terveztünk. Jól mutat majd egész nyáron ...
Szűk két héttel később, már a Wuxal által megerősödött állapotban ...
Jól érzik magukat az ablakban, megerősödött a száruk
Megkerülve a házat, minden ablakban virág fogad minket
Ez pedig a levendulás virágláda, az úgynevezett "mediterrán-sarok"
Nagy örömöt adnak a virágok, felöltöztetik a házat, barátságossá teszik a környezetet.
Erre vágytunk, hálásak vagyunk érte.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.